Blog

Przejmij kontrolę nad czasem w social mediach

Facebook stawia kolejny krok na drodze do wspierania relacji międzyludzkich. Powitajmy – jeszcze cieplutką – nowość: narzędzie pozwalające użytkownikom kontrolować swój czas na Facebooku i Instagramie.

Ogłoszono powstanie nowego narzędzia, które w założeniach ma pomóc zarządzać użytkownikom czasem spędzanym na Facebooku i Instagramie. Do dyspozycji oddano:

  • tablicę aktywności,
  • codzienne przypomnienia,
  • nowy sposób ograniczania powiadomień.

Jak zapewnia Facebook, nowe rozwiązanie zostało zainspirowane i opracowane we współpracy z ekspertami i organizacjami specjalizującymi się w zdrowiu psychicznym.

Czy istnieje czas poza Facebookiem?

Podobno tak. Nowe narzędzie ma sprawić, że czas spędzany na Facebooku i Instagramie będzie bardziej „celowy”, „pozytywny” i „inspirujący”. Twórcy social mediów mają nadzieję, że ludzie zyskają większą kontrolę nad czasem, jaki poświęcają na przebywanie w wirtualnej przestrzeni. Jednocześnie ma to też być inspiracja do tego, by rozpocząć dialog między rodzicami a nastolatkami na temat nawyków online i zachowania w Internecie.

Aby uzyskać dostęp do nowych narzędzi należy przejść do USTAWIEŃ w aplikacji i wybrać odpowiednio:

  • twoja aktywność (Instagram),
  • twój czas na Facebooku (Facebook).

Użytkownik może sprawdzić średni czas spędzany w aplikacji, a także czas całkowity w odniesieniu do każdego konkretnego dnia. Można też ustawić codzienne przypomnienia i alert w momencie osiągnięcia wyznaczonej granicy.

Poznaj historię rozwoju Facebooka.

Relacje nie tylko wirtualnie

Facebook zgodnie z zapowiedziami wprowadza funkcje, dzięki którym użytkownicy mają się bardziej uspołeczniać i budować relacje poza światem wirtualnym.

Wcześniej opublikowano badania dotyczące tego, czy spędzanie czasu w social mediach jest dla ludzi korzystne czy szkodliwe. Zastanawiano się w nich między innymi nad tym, jak spędzamy czas na Facebooku i Instagramie. Czy jest to „efektywne”, czy może użytkownicy ograniczają się do oglądania memów i bezrefleksyjnego przeglądania swoich tablic.

Samotność wśród ludzi

Niepokój badaczy budzi chociażby to, że młodzi ludzie spędzają tak dużo czasu w social mediach. Nie inaczej jest z dorosłymi. Zamiast poświęcić uwagę rodzinie, wpatrujemy się w ekrany swoich smartfonów. Z kolei inni naukowcy zauważają, że relacje międzyludzkie zostały przedefiniowane. Ten stan określa się mianem „alone together” – wraz z rozwojem technologii, wzrastają wskaźniki dotyczące np. depresji nastolatków.

Z drugiej strony poprzez social media i nowoczesne technologie mamy do czynienia z aktywnymi interakcjami z innymi ludźmi. Dzielimy się wiadomościami, postami i komentarzami. To wszystko poprawia nam samopoczucie, pozwala nawiązywać relacje z krewnymi, kolegami i znajomymi. Pozostawanie w kontakcie z nimi sprawia nam radość i w efekcie wzmacnia poczucie wspólnoty.

Znajdź czas na życie w realu

Facebook chce kierować obecność użytkowników w mediach społecznościowych właśnie na takie tory. Ma to być czas celowy i efektywny, a nie zamiennik realnego życia.

 

Źródło: newsroom.fb.com

0/5 (0 Reviews)